Tzatziki

Enkel, snabb och god röra till grillat och plockmat! Görs den dagen före blir vitlökssmaken kraftigare.

Du behöver

Receptet är för 4-6 personer.

  • 5 dl matlagningsyoghurt
  • 1 gurka
  • 2 klyftor vitlök
  • 1 msk olivolja
  • Havssalt

Gör så här:

Riv gurkan grovt på rivjärn. Blanda med cirka en matsked salt och låt gurkan rinna av i ett durkslag cirka 15 minuter.

Krama ur vattnet ur gurkan och blanda med yoghurten. Pressa ner vitlöken i blandningen och avsluta med olivoljan. Smaka av med salt.


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt



Pingst

Pingsttid med dignande kakfat

Vad behövs för en skön pingsthelg? Baka kolakakor och sätt på kaffet!

De flesta klarar av att baka en plåt småkakor och nog är det värt mödan! Hembakad fika smakar bäst mellan hägg och syren i tiden kring pingst. Chokladdrömmar är klassiska trillade kakor som är lätta att lyckas med. Komplettera gärna med sockerkaka! Dukningen är också viktig: små spetsdukar, finkopparna, friska blommor i överflöd gör fikastunden till en välbehövlig vila.

 smakakor.se

Soppa

Ostsoppa

En tallrik soppa kanske? En krämig ost- och svampsoppa värmer gott!

sopprecept.se

Kola

Lyxigaste lördagsgodiset!

Sötsuget tar inte slut med påsken, och hemlagad kola till lördagsgodis kan väl inte vara så farligt?

kolarecept.se


Lasagne

Smakfull pasta

En ångande lasagne höjer värmen och ger helgkänsla! Gör en god klassiker eller hitta en ny favorit.

Lasagne är pastafavoriten för många. Att varva pastaplattor, vitsås och en god köttfärssås är den klassiska lasagnen.

Men lasagne går att göra på många sätt - en god vegetarisk lasagne eller kanske en variant med kyckling.

Och lasagne är lättlagat, går fort och är enkelt att laga till många. När formen väl är i ugnen så sköter den sig själv och det blir tid att duka och ordna tillbehören.

Servera till? Ja... vad sägs om riven parmesanost, oliver och en sallad? Kanske en skiva vitlöksbröd som aptitretare och gärna ett glas rött till. Trevlig helg från pepparochsalt.se!

 lasagne.nu


Fruktrecept

Fruktsmoothie Mellanmålsdags? Mixa samman en nyttig men framför allt god fruktsmoothie med mandel!

Bagelsrecept

Vaniljbagels Bagels görs på en jästdeg som både kokas och gräddas i ugnen. Ljuvligt mjuka och söta bagels kan förföra vem som helst vid fikabordet!
Prenumerera direkt! Gratis!

Risotto

Risotto med fänkål och ruccola Risotto ger festkänsla men går lika bra att laga mitt i vardagen. Glöm inte att använda riktigt smakrik ost! Låt pepprig ruccola och fänkål sätta smak.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...